Ako sa pred Vianocami nezblázniť

Čas pohody, lásky, porozumenia a Vianočného nadšenia. Taký by mal byť December. Okrem pracovných Mikulášskych, Vianočných večierkov a Vianočných trhov sa k nám však mesiac December väčšinou prihovára inak ako s láskou, porozumením a nadšením. Pred Vianocami má väčšina ľudí kopu nesplnených povinností. Ja napríklad nemám nikdy zubnú preventívnu prehliadku a vždy si na ňu spomeniem až v Decembri. Moja zubárka je samozrejme vždy veľmi Vianočne nadšená. Asi ma tiež kopu nesplnených povinností, decespugliatore 4 tempi a tak ako všetci ostatný v čase najkrajších sviatkov v roku je pekelne zúrivá. Dá sa však Vianočnému zhonu predísť a tým predísť aj zbytočným stresom a len si sviatky pokoja užívať? Je asi všetkým jasné, že treba splniť to, čo si hovoríme každý rok na konci sviatkov. Netreba si všetky nákupy nechať na poslednú chvíľu. Ale keď cez rok je toho tiež dosť a zrazu sa ani nenazdáme a je tu December.

A čo teraz? No rada nad zlato! Spíšte si základný zoznam veci, ktoré potrebujete kúpiť, aké darčeky chcete kúpiť a koho chcete obdarovať. Samozrejme myslite pri tom na rozpočet. Nikdy nie je vhodné sa darčekmi a prípravami na Vianoce zadlžovať. Mohlo by Vás to stáť okrem veľa peňazí aj zbytočne veľa stresu. V rodine sa možno tiež dohodnúť na určitom rozpočte a cene darčeka. Dá sa tým celkom pekne predísť zbytočným trápnym situáciám. Kúpiť príliš drahý alebo príliš lacný darček, nie je celkom príjemná situácia. Tiež je celkom fajn naplánovať si Vianočné menu a recepty na prípadne Vianočné pečivo a iné dobroty. V prípade ak naozaj nestíhate alebo nie ste vlastne ani celkom zručný kuchár a cukrár, v ponuke je dnes niekoľko domácich výrobcov, len ich treba osloviť v relatívnom predstihu, aby Vám ešte do Vianoc čo to stihli pripraviť. Občas sa však stáva, že aj keď si pripravíte všemožné zoznamy a dokonca už ste aj niečo napiekli v predstihu, je tu jedna vec, na ktorú sa pripraviť nedá.

A to sú zbytočne vystresovaní a nepríjemní ľudia v obchode. Práve tieto strety sú väčšinou kameňom úrazu. Síce do obchodu sa Vám podarí ísť naladení Vianočne, dokonca ste plní lásky, vzrušenia a takej optimálnej pohody, ale z obchodu už odchádzate nahnevaní. Predpokladajme ale, že aj iný išli do obchodu práve s rovnakým naladeným. Ako je potom možné, že sa to pri nakupovaní zmení? Hm?! Možno je vhodné pri každej možnej príležitosti k ponúkanej  hádke sa len pousmiať a popriať radšej šťastne sviatky. Pretože ak Vás aj náhodou niekto v rade predbehne, je to možno len preto, že si Vás nevšimol. Určite Vás neodstaví na viac ako 10 minút a tie predsa vydržíte. Alebo ak sa na Vás predavačka v obchode neusmieva a má toho plné zuby, usmejme sa na ňu, možno tiež len nestíha nakupovať v tomto predvianočnom zhone. Teda ako sa dá z obchodu počas Vianočného nakupovania odísť v relatívne rovnakej pohodovej atmosfére s akou sme doňho vstupovali? Začnime od seba, rozosievajme okolo seba ten dobrý pocit a pohodu. Ono sa nám to musí vrátiť. Zaručene hovorím áno! Tak teda Šťastné a veselé Vianoce!