Amazon

Amazon je americká spoločnosť elektronického obchodu založená v Seattle v štáte Washington. Jej zakladateľom je Jeff Bezos a bola založená 5. júla 1994. Amazon.com začal ako online kníhkupectvo a neskôr bol diverzifikovaný na predaj DVD, Blu-ray, CD, preberanie a prehrávanie videa, preberanie a prehrávanie hudby vo formáte MP3, preberanie / streamovanie audio kníh / oferta centro de planchado, softvér, videohry, elektroniku, oblečenie, nábytok a šperky. Spoločnosť tiež vyrába spotrebnú elektroniku – najmä čítačky Kindle, tablety Fire a Echo – a je najväčším svetovým poskytovateľom služieb cloudovej infraštruktúry.

Amazon má samostatné maloobchodné webové stránky pre Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Írsko, Francúzsko, Kanadu, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Holandsko, Austráliu, Brazíliu, Japonsko, Čínu, Indiu a Mexiko. Amazon tiež ponúka medzinárodnú dopravu. V roku 2016 boli tiež spustené holandské, poľské a turecké jazykové verzie nemeckej webovej stránky Amazon.

Amazon je najväčšou internetovou spoločnosťou podľa výnosov na svete a ôsmym najväčším zamestnávateľom v Spojených štátoch. V roku 2017 oznámila spoločnosť Amazon svoje plány na nákup celého trhu s potravinami za 13,4 miliardy dolárov do konca roka, čo by výrazne zvýšilo prítomnosť Amazonu ako fyzického maloobchodníka. Akvizícia bola interpretovaná niektorými odborníkmi ako priamy pokus na výzvu pre Walmart ako fyzický obchod.
Dňa 5. júla 1994 Bezos zapísal spoločnosť ako spoločnosť Cadabra, Inc. Bezos ale zmenil meno na Amazon.com, Inc. o niekoľko mesiacov neskôr, po tom, ako právnik ho informoval, že pôvodný názov znamená v niektorých jazykoch v preklade mŕtvola.

Bezos vybral meno Amazon preto, lebo to bolo miesto, ktoré bolo exotické a iné, rovnako ako si predstavoval jeho internetový podnik. Amazonská rieka, poznamenal, bola najväčšou riekou na svete a plánoval tak urobiť aj svoj obchod tým najväčším na svete. Bezos vytvoril zoznam 20 produktov, ktoré by mohli byť uvedené na trh online. Zúžil zoznam na to, čo považoval za päť najsľubnejších produktov, ktoré zahŕňali: kompaktné disky, počítačový hardvér, počítačový softvér, videá a knihy. Bezos sa konečne rozhodol, že jeho nová obchodná činnosť by predávala knihy online, kvôli veľkému celosvetovému dopytu po literatúre, nízkym cenám za knihy a veľkému počtu titulov dostupných v tlači. Amazon bol založený v garáži domu Bezosa v Bellevue vo Washingtone.

Spoločnosť začala ako online kníhkupectvo. Amazon (plancha de vapor) získal prístup ku knihám vo veľkoobchode od spoločnosti Ingram. V prvých dvoch mesiacoch obchodovania spoločnosť Amazon predávala 50 krajinám. Počas dvoch mesiacov predaj Amazonu dosahoval až 20 000 dolárov za týždeň. Zatiaľ čo najväčšie kníhkupectvá a katalógy zásielkových kníh by mohli ponúkať 200 000 titulov, online kníhkupectvo by mohlo mať niekoľkokrát viac, pretože by malo prakticky neobmedzený virtuálny (nie skutočný) sklad.

Od 19. júna 2000 má logo typ spoločnosti Amazon zakrivenú šípku vedúcu od A po Z, čo predstavuje spoločnosť, ktorá nesie každý produkt od A do Z so šípkou v tvare úsmevu. Počiatočný obchodný plán Amazonu bol neobvyklý; neočakával, že bude profitovať štyri až päť rokov. Tento pomalý rast spôsobil, že akcionári sa sťažovali, že spoločnosť nedosiahla ziskovosť dostatočne rýchlo na ospravedlnenie ich investícií alebo dokonca na dlhodobé prežitie. Spoločnosť konečne dosiahla svoj prvý zisk v štvrtom štvrťroku 2001: 5 miliónov dolárov z výnosov viac ako 1 miliardy dolárov. Toto ziskové rozpätie, aj keď mimoriadne skromné, dokázalo skeptikom, že bezkonkurenčný obchodný model Bezosa by mohol uspieť.