Bezpečné nakupovanie cez mobil

V dávnej histórii dochádzalo k nakupovaniu pomocou výmenného obchodu, doba sa však vyvinula a história už je dávno za nami. Postupne sme sa od výmenného obchodu dostali k obchodu za peniaze, ktorý dnes ešte stále používame. Okrem obchodu za peniaze sme sa však s vývojom internetu dostali až k online platbám a od online platieb sme sa dostali až sem compressore piccolo, k platbám cez mobil. Je možno len otázkou času do kedy vôbec budeme potrebovať peniaze v takej forme ako ich poznáme a či ich niekedy absolútne nahradia peniaze virtuálne.

Platenie pomocou mobilného telefónu je relatívne novodobý proces. Platenie formou mobilného telefónu je veľmi podobné plateniu online, či plateniu kartou cez terminál v obchode. Výhodou takejto služby je určitá forma slobody a rýchlosť akou sa takýmto spôsobom dá zaplatiť. A v čom spočíva vlastne to oslobodenie? Mnohé štatistky vo svete uvádzajú, že ľudia si chvália najmä to, že pri sebe nemusia nosiť žiadnu hotovosť. V tom možno práve spočíva forma oslobodenia či slobody. Aj keď je určite smutné, že mobil sa stal súčasťou každodenného života, ľudia ho majú prakticky pri sebe v každej situácii a to im slobodu neberie. Ale o tom niekedy inokedy. Vráťme sa naspäť k platbe cez mobilný telefón. Ako to vlastne funguje? Nie je to vôbec náročné. Platbu cez mobil zvládne určite každý bežný užívateľ mobilu, či bežný platca kartou cez terminál. Čo sa týka spôsobu a náročnosti platenia cez mobilný telefón je to porovnateľné práve so spôsobom platenia debetnou či kreditnou kartou cez terminál. Platba mobilným telefónom napríklad v obchode s potravinami prebieha veľmi jednoducho. Stačí podsvietiť displej, priložiť telefón k terminálu u daného obchodníka a už je tovar zaplatení. Zapletanie prebehne bez PIN kódu v prípade ak sa jedná o sumu nižšiu ako 20 eur. Ak je suma vyššia na terminály je nutné zadať PIN kód. PIN kód je Váš ochranný kód, a keďže chráni Vaše peniaze, mali by ste si na ňom dať záležať. PIN kód totižto slúži na ochranu Vašich osobných údajov. Malo by byť vo Vašom záujme si vymyslieť čo najkomplikovanejšiu kombináciu 4 čísel a vyhýbať sa jednoduchým kombináciám. Ak máte viac kariet, určite by ste nemali mať pre každú kartu rovnaký PIN kód. Ľahko si môžete zapamätať Váš PIN kód napríklad, keď si ho zapamätáte ako rok. Napríklad kombináciu 1 9 8 6 si môžete zapamätať ako rok 1986.

Ale nielen v kamenných obchodoch, ale dokonca aj na internete môžete už v dnešnej dobe platiť mobilom. A naproti plateniu kartou je toto nakupovanie prostredníctvom mobilného telefónu aj bezpečné. Pýtate sa prečo? Je to jednoduché. Číslo platobnej karty zostáva stále rovnaké, ale toto číslo sa ku obchodníkovi nikdy nedostane, pretože je zašifrované. Pre zlodejov je potom prakticky nemožné zneužívať Vašu mobilnú aplikáciu. V niektorých svetových metropolách je práve vďaka tomuto dôvodu, teda ochrany Vašich úspor a nákupov, platba kartou cez terminál a na internete nahrádzaná platbou cez mobilný telefón. Je však otázne či sa posunieme naozaj až do tej miery, že sa peniaze vytratia z nášho obchodného trhu natrvalo a či budú absolútne nahradené iba tými virtuálnymi.